Moja wersja egoizmu

Można i trzeba być w życiu egoistą, a ktokolwiek mówi, że nie jest – kłamie. I choć przez całe życie myślałam, że jestem wielkoduszna, hojna, altruistyczna i zależy mi na szczęściu innych bardziej niż na swoim to teraz widzę, że to, co robię napędzane jest dogadzaniem sobie. Więc tak – jestem egoistką.

Nie wierzę w altruizm i uważam, że wszystko to, co robimy – nawet jeśli robimy to dla innych – robimy po to, żeby poczuć się dobrze. Oczywiście wiem, że istnieją przynajmniej trzy harde teorie na temat źródeł i mechanizmów chęci do pomagania, ale ta jest mi najbliższa. To, co innym daje uprawianie sportu, tworzenie muzyki czy granie w gry mi daje pomaganie innym. Różnica jest tylko taka, że odbiorcą mojego hobby teoretycznie są inne osoby, ale czy jest tak faktycznie? Wiadomo przecież nie od dziś, że prezenty największą radość sprawiają temu, kto je daje, a nie odbiera.

Dawanie prezentów tworzy narracje mojego życia. Może się wydawać, że mam serce wielkie jak Rosja, kiedy sama jadę z dziećmi na Dzień Dziecka ucząc się w tramwaju do egzaminu, który mam następnego dnia, ślęczę przez całą noc nad własnoręcznie robionymi dyplomami dla moich wolontariuszek, albo budzę się specjalnie po to, żeby upewnić się, że ktoś inny się obudził i życzyć powodzenia.

Czy gdybym powiedziała, że muszę się uczyć dzieciaki umarłyby z nudów siedząc kolejny dzień w domu? Czy gdyby moje wolontariuszki nie dostały kolorowych dyplomów z dedykacją straciły by wiele? Czy gdybym smacznie spała świat by się zawalił? Jasne, że nie. Ale wiem, że gdybym tego nie zrobiła miałabym do siebie żal. Pasja i hobby do wywoływania uśmiechu to jedno, odpowiedzialność i zobowiązanie to drugie.

Nieznośne jest w tym wszystkim to, że jak się w coś zaangażuję to nie umiem sobie tego odpuścić. Wspaniałe jest to, że nie tylko nie umiem, ale przede wszystkim nie chcę.

Egoizm? Tak. Ale na szczęście o większej sile rażenia szczęściem.

Reklamy
Zwykły wpis

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s